Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ FreezerBondz Thermal Transfer Printer Labels: Rectangular with Circles
Perform well in common laboratory environments such as freezing spray
Brady™ Right-To-Know Pictogram Labels
Right-To-Know Pictogram Labels are made of pressure sensitive vinyl (B-946), an marking film ideal for pipe marking, arrow tape, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs.
| Format | Label |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Right-To-Know |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Pavement Marking Tape
Pavement Marking Tape from Brady™ is constructed of foil-backed vinyl, coated with sand and reflective beads to provide traction and reflect light.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| For Use With (Equipment) | Pavement, Traffic Roadways |
| Length (English) | 150 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Reflective Sheeting |
| Certifications/Compliance | Exceeds Federal Standard |
| For Use With (Application) | Pavement, Traffic Roadways |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2K
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2K |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Thermal Transfer Well Plate Labels
Thermal Transfer Well Plate Labels are ideal for electronic PCB and component identification, bar code labels, rating plates and solar panel identification.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Label |
| Description | Thermal Transfer Printable Labels |
| Width (English) | 2.5 in. |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP81, i5100, i7100, PR Plus, IP Series, THT 76 mm Core Printers, i7500 |
| Color | White |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4E
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4E |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Clear Acrylic Panels for Sign and Label Makers
Clear Acrylic Panels for Sign and Label Makers are rigid sign panels that are ideal for creating custom signs for your facility.
Brady™ DOT Vehicle Placards: (Poison Picto w/Blank Box) 2
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | Poison pictogram with blank box, 2 |
| Color | Black,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2F
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2F |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.3G
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.3G |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Hardhat Emblems
Hardhat Emblems are marking films ideal for pipe marking, arrow tape, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs.
| Diameter (English) | 2 in. |
|---|---|
| Gloss | 60 Gardner Units |
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Diameter (Metric) | 5 cm |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pipemarkers, arrow tape, numbers and letters, vehicle placards, pedestal markers, warning panels and safety signs |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ DOT Vehicle Placards: 1.6 EXPLOSIVE N 1
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | 1.6 EXPLOSIVE N 1 |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2L
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2L |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards, (Corrosive picto w/ blank box) 8
Vehicle placards for easy identification of chemical and hazardous materials. Flip Style, Vehicle General Commodity Placards, one-piece frame
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4G
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.1G |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |